Akcja „Żonkile” w SP4
W tym roku -19 kwietnia - obchodzić będziemy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W tym roku -19 kwietnia - obchodzić będziemy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W tym roku już po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny skierowany do wszystkich uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu lubańskiego.
Rok 2025 to czas wyjątkowy - obchodzimy bowiem 1000. rocznicę koronacji pierwszego polskiego króla - Bolesława Chrobrego, a zarazem rocznicę powstania Królestwa Polskiego. To istotny moment w historii naszego kraju, który przypomina o początkach polskiej państwowości.
85 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.
Uczniowie klasy 3b często łączą naukę z zabawą. Tym razem trzecioklasiści przygotowali pokaz mody, który stał się świetną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych naszych uczniów. Lekcja była podsumowaniem zajęć poświęconych nazwom ubrań, a prezentacja „Modela” była komentowana w języku niemieckim. Uczniowie ćwiczyli słownictwo związane z ubraniami i kolorami, a pokaz wzorowany „światowym wybiegiem”, ukazał pozytywne emocje i dobrą zabawę. Wszyscy bawili się doskonale, a co najważniejsze stosowali poznane słówka w praktyce. Nad projektem czuwała nauczycielka języka niemieckiego – pani Aleksandra Kalinowska.
Świat internetowy nie jest już rzeczą wirtualną, ale jak najbardziej realną i właśnie realne stają się również zagrożenia, które mogą spotkać dzieci. Jak rozpoznać oszustwo w sieci?, Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy, jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, sms-y? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy wydarzeń z cyklu CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych. W dniach 3 i 10 kwietnia br. klasy: 4a, 4b, 5b, 6a, 6b wzięły udział w spotkaniu onlie, które prowadziła pani Paulina Krakowska – ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim. Lekcje poświęcone były istotnym zagadnieniom, takim jak: Ja zaczyna się cyberoszustwo?, Ja weryfikować strony internetowe? Dzięki spotkaniom słuchacze mogli dowiedzieć się, jak nie wpaść w pułapki zastawione przez cyberprzestępców, poznali sposoby na ochronę swojej prywatności. Przed nami jeszcze jedna lekcja online - 29 maja nt. Jak chronić swoją cyfrową tożsamość?
Dnia 10.04.2025 w naszej szkole gościliśmy sportowca i wieloletniego trenera boksu Wiesława Bojanowskiego, który prowadzi klub w Lubaniu pod nazwą „Bojan Boks”.
Lubańska Jedynka przystąpiła do Powiatowego projektu „Młody Europejczyk”, którego odbiorcami byli uczniowie klas 4-6. Od listopada 2024 do marca 2025 roku zgłoszone pary uczniów poznawały kulturę innych krajów poprzez praktyczne działania. Warto podkreślić, że realizowany projekt wsparł innowacje w edukacji w naszym powiecie, a podjęte inicjatywy obejmowały szeroki wachlarz działań. Uczestnicy zrealizowali trzy zadania związane z przybliżeniem wiedzy nt. krajów znajdujących się w Unii Europejskiej: tworzyli (w formie dwóch prezentacji multimedialnych) przewodniki turystyczne o wybranym kraju, prezentowali sportowca, wykorzystując elementy jego biografii, pasje, oraz osiągnięcia. Ostatnie zadanie polegało na napisaniu listu do kolegi/koleżanki opisującego podróż do wybranego kraju oraz zwiedzaniu zabytków, ciekawych miejsc. Suma zdobytych punktów przy każdym zadaniu zadecydowała o klasyfikacji końcowej.
Dnia 8 kwietnia w lubańskiej Jedynce odbył się szkolny etap XII Mistrzostw Dolnego Śląska w SUDOKU, którego organizatorem jest Politechnika Wrocławska. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 14 uczniów z klas 1-8, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych (kl. 1-3, 4-6, 7-8). Uczestnicy zmierzyli się z wymagającymi łamigłówkami, które sprawdzały ich logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz koncentrację. Atmosfera była pełna skupienia, ale też zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i odwagi w podjęciu sudoku – wyzwania! Trzymamy kciuki za tych, którym uda się zakwalifikować do kolejnego etapu. Wyniki poznamy do końca kwietnia 2025 r.
2 kwietnia miały miejsce zawody finałowe Powiatowych Konkursów Sportowych o zaszczytne tytuły „Mistrza Skakanki” – po raz piąty dla kl. 1-3, a także po raz drugi dla kl. 4-8. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia była lubańska Jedynka. Uczestniczyło w nich 42 uczniów z 11 szkół podstawowych (tj. 18 osób w kategorii klas „starszych” oraz 24 osoby z klas „młodszych”). Po długiej i bardzo zaciętej rywalizacji poznaliśmy najlepszych z najlepszych – Mistrzowie Skakanki obronili swoje tytuły z zeszłego roku, jak również pobili własne rekordy. Nasi reprezentanci (Wiktor Lejczak z 2b, Natalia Okraszewska z 1b, Hanna Brzezicka z 4a, Natalia Czerepak z 4a) poradzili sobie znakomicie, ale w tym razem nikomu z nich nie udało się stanąć na podium.